KF55A Storage Chest Fridge 550L
$980.00 inc GST
Storage Chest Fridge | 550L | Solid Doors | Top Open | 1685mm (W) × 755mm (D) × 880mm (H)
Store More. Sell More. Save More.
Key Features
- 550L spacious capacity maximises chilled storage and inventory management
- 4× removable PVC-coated baskets keep ingredients accessible and well organised
- 2× solid hard top doors with stay-open hinges for easy access and restocking
- Mechanical temperature control & display maintains 0°C to +5°C consistently
- Eco-friendly, energy efficient refrigeration (2.70kWh/24h) with quiet operation
- Durable cold-formed steel body with eco-friendly insulation for up to 38°C ambient
Calculate Delivery Cost
- Description
- Size Guide
- Additional information
- Features
- Specifications
- Product Warranty
- Shipping & Returns
Description
Never run out of inventory during peak service hours with the Wellquip KF55A Storage Chest Fridge 550L. Built for commercial kitchens, restaurants, cafés, pubs, butcheries, and retail stores, it offers reliable chilled storage designed to keep your operations running smoothly.
With a 550L capacity and 4× removable PVC-coated baskets, this 2 Door Storage Chest Fridge provides generous storage space while keeping inventory organised and easy to access. The 2× solid hard top doors feature stay-open hinges, allowing effortless restocking and hands-free access during service.
Maintain freshness and quality with chilled temperatures between 0°C and +5°C, regulated by a dependable mechanical thermostat and display. Powered by eco-friendly R290 static refrigeration, it delivers quiet, energy-efficient performance with low energy consumption of only 2.70kWh/24h.
Constructed from high-quality cold-formed steel with eco-friendly high density cyclopentane insulation and a bright white finish for long-lasting durability in ambient temperatures of up to 38°C. Simple maintenance with rounded internal corners, a quick-drain plug, and included defrost scraper. Castor wheels improve mobility and positioning, while integrated door locks offer peace-of-mind after-hours security.
Powerful, reliable and efficient, our Wellquip KF55A Storage Chest Fridge 550L helps ensure uninterrupted back of house operations with extra cold storage.
Order now to elevate your fresh inventory management and level up your operations!

| size | chest(in.) | waist(in.) | hips(in.) |
|---|---|---|---|
| XS | 34-36 | 27-29 | 34.5-36.5 |
| S | 36-38 | 29-31 | 36.5-38.5 |
| M | 38-40 | 31-33 | 38.5-40.5 |
| L | 40-42 | 33-36 | 40.5-43.5 |
| XL | 42-45 | 36-40 | 43.5-47.5 |
| XXL | 45-48 | 40-44 | 47.5-51.5 |
Additional information
| Weight | 79 kg |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 176 × 104 cm |
Features
- Design: Chilled storage chest fridge designed for reliability in commercial kitchens, retail, and high-volume foodservice operations.
- Storage: 550L chilled storage with 4× removable PVC-coated baskets for organised inventory.
- Cooling System: Static eco-friendly R290 refrigeration with mechanical thermostat maintains temperatures between 0°C to +5°C.
- Climate Rating: Climate class ST rated for the Australian climate to operate in ambient temperatures of up to 38℃ and 55% RH humidity with a low noise design (<60 decibels). M1-rated -1°C to +5°C temperature class for fresh perishables.
- Efficiency: Eco-friendly R290 refrigerant and high density cyclopentane insulation results in low energy consumption (2.70kWh/24h). Magnetic door seals enhance thermal insulation.
- Controls: Electrical overload protection relay for peace of mind.
- Construction: 2× solid hard top doors with stay-open hinges for easy access and restocking. Cold-rolled steel cabinet in a bright white finish with sleek steel plate interior.
- Maintenance: Rounded internal corners and edges, a quick-drain plug, and a defrost scraper simplifies cleaning.
- Stability: 6× wheels for easy mobility and positioning.
- Security: Safeguard your inventory after hours with integrated door locks.
Specifications
| Technical | |
| Temperature Range | 0°C to +5°C |
| Air Circulation | Static Refrigeration |
| Refrigerant | R290 |
| Energy Consumption | 2.70kWH/24h |
| Climate Class | ST rated for the Australian climate
M1-rated -1°C to +5°C temperature class |
| Max. Ambient Temperature | +38°C |
| Humidity Testing Standard | 55% RH |
| Power Supply | Single phase 10A power plug at rear-bottom (2.4m length) |
| Voltage | 220-240V |
| Frequency | 50Hz |
| Rated Current | 2.1A |
| Power | 250W |
| Build | |
| Volume | 550L |
| Packaged Weight | 79kg |
| Unit Weight | 71kg |
| Door Design | 2 solid hard top doors with stay open hinge and air-tight seals |
| Storage System | 4× Removable Baskets
Basket Dimension: 250mm (W) x 500mm (D) x 175mm (H) |
| Exterior Construction | Cold-formed steel in bright white finish |
| Interior Construction | Pre-coated steel plate |
| Air Intake Position | Rear & Right |
| Ventilation Position | Rear & Right |
| Clearance Required | 50mm Rear & Right |
| Dimensions | |
| External | 1685mm (W) x 755mm (D) x 880mm (H) |
| Internal | 1541mm (W) x 528mm (D) x 676mm (H) |
| Basket Size | 250mm (W) x 500mm (D) x 175mm (H) |
| Packaged | 1755mm (W) x 780mm (D) x 890mm (H) |
Product Warranty
Brand new equipment from Wellkart includes a standard one year (parts & labour) warranty period.
Customers also have the option to purchase an additional year extended warranty (i.e. total two year parts and labour coverage) upon enquiry.
We pride ourselves on the high standard of servicing and support we can provide our customers over the lifetime of your commercial refrigeration equipment. We do this by:
- ensuring all equipment models have been quality control tested prior to sale;
- providing nationwide coverage for warranty claims;
- maintaining a comprehensive spare parts inventory for all our products;
- offering quick response in-house technical support; and
- connecting you with our approved panel of third-party refrigeration technicians located across Australia.
For more information, please see our Warranties & Repairs page for more details.
Please Contact Us if you have any questions or need further clarification regarding warranty coverage.
Shipping & Returns
Wellkart delivers throughout Australia via third-party courier companies, in addition to offering our in-house premium delivery service to our customers located in Sydney metropolitan areas.
Estimated delivery time frames after your order has been dispatched:
- 2-3 business days for Sydney, Melbourne and Brisbane metropolitan areas
- 3-5 business days for New South Wales
- 3-5 business days for Victoria
- 3-7 business days for Queensland
- 4-6 business days for South Australia
- 5-10 business days for Western Australia
Delivery times are estimates only and are subject to transport delays outside of our control. Please allow up to 10 business days for delivery after dispatch. Following dispatch of your order, you will be able to track your order via a tracking number provided in your dispatch confirmation email.
Please measure and check product and packaged dimensions before ordering to ensure there is sufficient clearance to fit through all doorways, corners and pathways into your premises.
For more information, please see our Delivery Information page for more details.





































