SM300 3 Door Granite Bakery Prep Fridge 580L
$2,800.00 inc GST
Commercial Bakery Prep Fridge | 3 Doors | 580L | 2010mm Width | Stainless Steel | Granite Benchtop
Store More. Prep More. Save More.
Key Features
- 3-door bakery prep fridge with durable granite counter and splashback
- Large granite worktop (1960mm × 780mm) for pastry, dough, and bakery prep
- 21 × adjustable support racks for 400mm × 600mm baking trays
- 580L refrigerated storage capacity with 3× sturdy stainless steel swing doors
- Fan-forced dynamic cooling maintains temperatures between -2°C and +8°C
- Carel digital temperature controller for precise food safety compliance
- Low energy consumption (3.80kWh/24h) and low noise design
- Castor wheels with front brakes for easy mobility
Calculate Delivery Cost
- Description
- Size Guide
- Additional information
- Features
- Specifications
- Product Warranty
- Shipping & Returns
Description
Our high performance Wellquip SM300 3 Door Granite Bakery Prep Fridge 580L with granite benchtop and splashback is purpose-built for bakeries, patisseries, cafés, restaurants, and hotel kitchens needing a versatile prep station with reliable refrigeration in one integrated unit.
Combining a large heavy duty granite worktop (1960mm × 780mm) and 150mm splashback with 580L of refrigerated storage, this commercial unit streamlines dough rolling, pastry shaping, and bakery prep while ensuring freshness. Equipped with 21 × adjustable racks that fit Australian standard 400mm × 600mm trays, the bakery prep fridge allows bakers to organise and store dough, pastries, and ingredients conveniently.
Fan-forced dynamic cooling and a precise Carel digital temperature control ensures consistent performance between -2°C and +8°C — maintaining food safety standards even in high-demand kitchens.
With 580L of refrigerated storage, energy-efficient performance (3.80kWh/24h), and quiet operation, this bakery prep fridge is built for demanding commercial kitchens. The 3× stainless steel swing doors feature 105° stay-open hinges with automatic self-closing. Front-locking castor wheels make it easy to move and position, while rounded internal corners and edges simplify cleaning and maintenance.
The Wellquip SM300 3 Door Granite Bakery Prep Fridge 580L is also designed to work perfectly with our VRX93 Countertop Salad Prep Fridge 2000mm 9×GN1/3. Take your prep station to the next level with this integrated solution which provides refrigerated storage plus rapid access to pastry fillings, pizza toppings, and fresh ingredients — helping your team perform at their best.
Order now to elevate your commercial baking operations!

| size | chest(in.) | waist(in.) | hips(in.) |
|---|---|---|---|
| XS | 34-36 | 27-29 | 34.5-36.5 |
| S | 36-38 | 29-31 | 36.5-38.5 |
| M | 38-40 | 31-33 | 38.5-40.5 |
| L | 40-42 | 33-36 | 40.5-43.5 |
| XL | 42-45 | 36-40 | 43.5-47.5 |
| XXL | 45-48 | 40-44 | 47.5-51.5 |
Additional information
| Weight | 298 kg |
|---|---|
| Dimensions | 85 × 206.5 × 114 cm |
Features
- Design: All-in-one refrigerated bakery prep station designed for bakeries, patisseries, pizzerias, cafés, and restaurant kitchens.
- Storage: 580L storage capacity. 21× adjustable support racks (sized for 400mm × 600mm trays).
- Benchtop: Integrated granite benchtop with splashback for pastry and dough prep (1960mm × 780mm × 150mm).
- Cooling System: Right-mounted compressor. Ventilated fan-forced dynamic refrigeration with -2℃ to +8℃ temperature range.
- Climate Rating: Climate class 5 (ST) rated for the Australian climate to operate in ambient temperatures of up to 43℃ and 55% RH humidity with a low noise design (<65 decibels)
- Construction: Commercial grade stainless steel body throughout. 3× sturdy stainless steel swing doors with 105° stay-open and self-closing hinge mechanism. Castor wheels with front brakes.
- Controls: Carel digital temperature controller with LED display
- Efficiency: R134a refrigerant and eco-friendly, high density cyclopentane insulation results in low energy consumption (3.80kWh/24h)
- Hygiene: Easy-to-clean granite and stainless steel surfaces. Removable tray support racks. Smooth rounded corners and edges for food safety compliance.
Specifications
| Technical | |
| Temperature Range | -2°C to +8°C |
| Air Circulation | Fan-assisted static cooling |
| Refrigerant | R134a |
| Energy Consumption | 3.80kWh / 24h |
| Climate Class | 5 (ST) |
| Max. Ambient Temperature | +43°C |
| Humidity Testing Standard | 55% RH |
| Power Supply | Single phase 10A power plug at right-rear (2.6m length) |
| Voltage | 220-240V |
| Frequency | 50Hz |
| Rated Current | 2.3A |
| Power | 330W |
| Build | |
| Volume | 580L |
| Packaged Weight | 344kg |
| Unit Weight | 267kg |
| Door Design | 3× stainless steel hinged doors
105° stay-open hinges Self-closing mechanism Recessed integrated handles |
| Shelving System | 21 adjustable racks (8 tiers including base)
Sized to suit 400mm (W) × 600mm (D) Australian standard trays Note: Trays not included |
| Exterior Construction | Stainless steel
Granite benchtop and splashback |
| Interior Construction | Stainless steel |
| Air Intake Position | Front
Note: Please clean condenser air filter at least once per month |
| Ventilation Position | Rear & Right |
| Clearance Required | 50mm Rear & 50mm Right |
| Dimensions | |
| External | 2010mm (W) × 800mm (D) × 1000mm (H) to splashback
2010mm (W) x 800mm (D) x 850mm (H) to granite benchtop |
| Benchtop | 1960mm (W) × 780mm (D) x 150mm (H) integrated granite benchtop |
| Internal | 1480mm (W) × 670mm (D) × 570mm (H) |
| Packaged | 2050mm (W) × 840mm (D) × 1110mm (H) |
Product Warranty
Brand new equipment from Wellkart includes a standard one year (parts & labour) warranty period.
Customers also have the option to purchase an additional year extended warranty (i.e. total two year parts and labour coverage) upon enquiry.
We pride ourselves on the high standard of servicing and support we can provide our customers over the lifetime of your commercial refrigeration equipment. We do this by:
- ensuring all equipment models have been quality control tested prior to sale;
- providing nationwide coverage for warranty claims;
- maintaining a comprehensive spare parts inventory for all our products;
- offering quick response in-house technical support; and
- connecting you with our approved panel of third-party refrigeration technicians located across Australia.
For more information, please see our Warranties & Repairs page for more details.
Please Contact Us if you have any questions or need further clarification regarding warranty coverage.
Shipping & Returns
Wellkart delivers throughout Australia via third-party courier companies, in addition to offering our in-house premium delivery service to our customers located in Sydney metropolitan areas.
Estimated delivery time frames after your order has been dispatched:
- 2-3 business days for Sydney, Melbourne and Brisbane metropolitan areas
- 3-5 business days for New South Wales
- 3-5 business days for Victoria
- 3-7 business days for Queensland
- 4-6 business days for South Australia
- 5-10 business days for Western Australia
Delivery times are estimates only and are subject to transport delays outside of our control. Please allow up to 10 business days for delivery after dispatch. Following dispatch of your order, you will be able to track your order via a tracking number provided in your dispatch confirmation email.
Please measure and check product and packaged dimensions before ordering to ensure there is sufficient clearance to fit through all doorways, corners and pathways into your premises.
For more information, please see our Delivery Information page for more details.

















































