SN80A Glass Display Chest Fridge 800L (Auto Defrost)
$2,500.00 inc GST
Display Chest Fridge | 800L | Curved Sliding Glass Doors | Auto Defrost | LED | Digital Control
Sell More. Display More. Save More.
Key Features
- 800L spacious capacity maximises fresh merchandising display and storage
- 9× adjustable compartments for flexible product arrangement
- 2× curved sliding tempered glass doors for effortless customer access
- Bright internal LED lighting enhances chilled product presentation
- Digital temperature control & display maintains 0°C to +5°C consistently
- Eco-friendly, energy efficient refrigeration (7.46kWh/24h) with auto defrost
- Durable cold-formed steel body with eco-friendly insulation for up to 30°C ambient
Calculate Delivery Cost
- Description
- Size Guide
- Additional information
- Features
- Specifications
- Product Warranty
- Shipping & Returns
Description
Boost fresh merchandise sales and enhance product visibility with the Wellquip SN80A Glass Display Chest Fridge 800L (Auto Defrost). Designed for supermarkets, cafes, convenience stores and any other retail setting, it combines generous chilled storage capacity with captivating presentation to help your fresh products stand out.
With a 800L capacity and up to 9× adjustable compartments, this 2 Door Glass Display Chest Fridge keeps your best-selling fresh merchandise neatly arranged and highly visible. The 2× curved tempered sliding glass doors ensure easy customer access, while the bright LED lighting creates an attractive product showcase and automatic defrost reduces frost build up within the cabinet. A product pricing shelf makes it simple to label and adjust your latest promotions.
Maintain freshness and quality with chilled temperatures between 0°C and +5°C, regulated by a digital thermostat and display. Powered by eco-friendly R290 static refrigeration, it delivers quiet, energy-efficient performance with low energy consumption of only 7.46kWh/24h.
Constructed from high-quality cold-formed steel with eco-friendly high density cyclopentane insulation for long-lasting durability in ambient temperatures of up to 30°C. Stylish and modern design with a clean white cabinet finish. Simple maintenance with rounded internal corners and a quick-drain plug. 6× castor wheels with front brakes improve mobility and positioning.
Practical, efficient, and visually impactful, our Wellquip SN80A Glass Display Chest Fridge 800L (Auto Defrost) helps retailers showcase fresh goods and maximise sales in high traffic retail environments.
Order now to elevate your chilled product merchandising strategy and level up your business!

| size | chest(in.) | waist(in.) | hips(in.) |
|---|---|---|---|
| XS | 34-36 | 27-29 | 34.5-36.5 |
| S | 36-38 | 29-31 | 36.5-38.5 |
| M | 38-40 | 31-33 | 38.5-40.5 |
| L | 40-42 | 33-36 | 40.5-43.5 |
| XL | 42-45 | 36-40 | 43.5-47.5 |
| XXL | 45-48 | 40-44 | 47.5-51.5 |
Additional information
| Weight | 160 kg |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 209.5 × 103 cm |
Features
- Design: Chilled glass display chest fridge designed for high-volume retail locations. Includes a pricing shelf to display your latest promotions and increase cross-sell opportunities.
- Storage: 800L internal storage with up to 9× adjustable PVC-coated compartments for flexible merchandising.
- Display: Heat-resistant tempered glass and internal LED lighting for prominent product visibility.
- Cooling System: Static eco-friendly R290 refrigeration with automatic defrost maintains temperatures between 0°C to +5°C while reducing frost build-up inside the cabinet.
- Climate Rating: Climate class 4 (ST) rated for the Australian climate to operate in ambient temperatures of up to 30℃ and 55% RH humidity with a low noise design (<60 decibels). M1-rated -1°C to +5°C temperature class for fresh perishables.
- Efficiency: Eco-friendly R290 refrigerant and high density cyclopentane insulation results in low energy consumption (7.46kWh/24h). Tempered glass improves durability and thermal insulation.
- Controls: Digital temperature control and LED display. Electrical overload protection relay for peace of mind.
- Construction: High-quality cold-rolled steel with bright white cabinet finish. 2× heat-resistant tempered curved sliding glass doors for easy customer access.
- Maintenance: Quick-drain plug, auto defrost, and rounded corners for easy cleaning
- Stability: 6× castor wheels for mobility with front locks for easy mobility and positioning.
Specifications
| Technical | |
| Temperature Range | 0°C to +5°C |
| Air Circulation | Static Refrigeration |
| Refrigerant | R290 |
| Energy Consumption | 7.46kWH/24h |
| Climate Class | 4 (ST) rated for the Australian climate
M1-rated -1°C to +5°C temperature class |
| Max. Ambient Temperature | +30°C |
| Humidity Testing Standard | 55% RH |
| Power Supply | Single phase 10A power plug at rear-bottom (2.4m length) |
| Voltage | 220-240V |
| Frequency | 50Hz |
| Rated Current | 5.0A |
| Power | 800W |
| Build | |
| Volume | 800L |
| Packaged Weight | 160kg |
| Unit Weight | 130kg |
| Door Design | 2 curved tempered steel sliding doors with heat-resistant tempered glass display and air-tight door seals |
| Storage System | 9× Adjustable Compartments |
| Exterior Construction | Cold-formed steel in bright white finish |
| Interior Construction | Pre-coated alumnium plate |
| Air Intake Position | Front |
| Ventilation Position | Rear & Right |
| Clearance Required | 50mm Rear & Right |
| Dimensions | |
| External | 2000mm (W) x 850mm (D) x 850mm (H) |
| Internal | 1847mm (W) x 697mm (D) x 582mm (H) |
| Packaged | 2095mm (W) x 920mm (D) x 880mm (H) |
Product Warranty
Brand new equipment from Wellkart includes a standard one year (parts & labour) warranty period.
Customers also have the option to purchase an additional year extended warranty (i.e. total two year parts and labour coverage) upon enquiry.
We pride ourselves on the high standard of servicing and support we can provide our customers over the lifetime of your commercial refrigeration equipment. We do this by:
- ensuring all equipment models have been quality control tested prior to sale;
- providing nationwide coverage for warranty claims;
- maintaining a comprehensive spare parts inventory for all our products;
- offering quick response in-house technical support; and
- connecting you with our approved panel of third-party refrigeration technicians located across Australia.
For more information, please see our Warranties & Repairs page for more details.
Please Contact Us if you have any questions or need further clarification regarding warranty coverage.
Shipping & Returns
Wellkart delivers throughout Australia via third-party courier companies, in addition to offering our in-house premium delivery service to our customers located in Sydney metropolitan areas.
Estimated delivery time frames after your order has been dispatched:
- 2-3 business days for Sydney, Melbourne and Brisbane metropolitan areas
- 3-5 business days for New South Wales
- 3-5 business days for Victoria
- 3-7 business days for Queensland
- 4-6 business days for South Australia
- 5-10 business days for Western Australia
Delivery times are estimates only and are subject to transport delays outside of our control. Please allow up to 10 business days for delivery after dispatch. Following dispatch of your order, you will be able to track your order via a tracking number provided in your dispatch confirmation email.
Please measure and check product and packaged dimensions before ordering to ensure there is sufficient clearance to fit through all doorways, corners and pathways into your premises.
For more information, please see our Delivery Information page for more details.















































