VRX156 Countertop Salad Prep Fridge 1500mm
$850.00 inc GST
Commercial Salad Prep Fridge | 1500mm Width | 6× GN1/3 Pans | Stainless Steel | Glass Cover
Store More. Prep More. Save More.
Key Features
- Compact design fits neatly on café, pizzeria, and restaurant kitchen bench tops
- Efficient cooling of salads, toppings, and fresh ingredients
- 6× stainless steel GN1/3 pans with lids for quick access to ingredients
- Static cooling for even, consistent temperature across all GN1/3 pans
- Digital thermostat and display for precise food safety compliance
- Up to 43℃ max. ambient temperature
- Eco-friendly R600a refrigerant for low running costs
- Low energy consumption (1.55kWh/24h)
Calculate Delivery Cost
- Description
- Size Guide
- Additional information
- Features
- Specifications
- Product Warranty
- Shipping & Returns
Description
When you need reliability, food safety compliance, and easy access to all your ingredients during rush hour service, our high performance Wellquip VRX156 Countertop Salad Prep Fridge 1500mm streamlines food preparation in one compact design.
The Countertop Salad Prep Fridge is the ultimate choice for busy cafés, restaurants, pizzerias, sandwich shops, and commercial kitchens needing quick access to fresh ingredients and food assembly during service.
Designed for convenience and efficiency, this commercial countertop salad prep fridge features six (6) refrigerated stainless steel GN1/3 pans with lids to streamline food assembly and maintain strict food safety standards.
With static cooling and precise digital temperature control, the Countertop Salad Prep Fridge holds ingredients consistently between -2°C and 8°C — the ideal range for salads, sandwich fillings, and pizza toppings. The eco-friendly R600a refrigeration system ensures reliable performance while maintaining low energy consumption (1.55kWh/24h).
Our Wellquip VRX156 Countertop Salad Prep Fridge 1500mm keeps your team performing at their best and is the ultimate choice for pizza prep stations, salad bars, sandwich counters, and dessert assembly.
Order now to elevate your back of house commercial kitchen operations!

| size | chest(in.) | waist(in.) | hips(in.) |
|---|---|---|---|
| XS | 34-36 | 27-29 | 34.5-36.5 |
| S | 36-38 | 29-31 | 36.5-38.5 |
| M | 38-40 | 31-33 | 38.5-40.5 |
| L | 40-42 | 33-36 | 40.5-43.5 |
| XL | 42-45 | 36-40 | 43.5-47.5 |
| XXL | 45-48 | 40-44 | 47.5-51.5 |
Additional information
| Weight | 59 kg |
|---|---|
| Dimensions | 155 × 45 × 29 cm |
Features
- Design: Countertop saladette fridge ideal for keeping toppings, salads, sauces and ingredients fresh and within easy access.
- Storage: Includes 6× stainless steel GN1/3 pans with lids in a compact footprint designed to suit our 1500mm wide under bench fridges and under bench freezers for maximum food prep efficiency
- Cooling System: Right-mounted compressor. Static self-contained refrigeration system with -2℃ to +8℃ temperature range.
- Climate Rating: Climate class 5 (ST) rated for the Australian climate with low noise design (<65 decibels)
- Construction: Commercial grade stainless steel body with clear display glass cover designed to operate in ambient temperatures of up to 43℃ and 55% RH humidity
- Controls: Carel digital temperature controller with LED display
- Efficiency: Eco-friendly R600a refrigerant and high density cyclopentane insulation results in low energy consumption (1.55kWh/24h)
- Hygiene: Easy-to-clean stainless steel surfaces with removable Gastronorm GN1/3 pans and smooth corners and edges for food safety compliance.
Specifications
| Technical | |
| Temperature Range | -2°C to +8°C |
| Air Circulation | Static |
| Refrigerant | R600a |
| Energy Consumption | 1.55kWh / 24h |
| Climate Class | 5 (ST) |
| Max. Ambient Temperature | +43°C |
| Humidity Testing Standard | 55% RH |
| Power Supply | Single phase 10A power plug at right-rear (2.6m length) |
| Voltage | 220-240V |
| Frequency | 50Hz |
| Rated Current | 1.1A |
| Power | 180W |
| Build | |
| Volume | 53L |
| Packaged Weight | 76kg |
| Unit Weight | 47kg |
| Gastronorm Container System | Includes 6 stainless steel GN1/3 pans with lids
GN1/3 Dimension: 176mm (W) × 325mm (D) × 150mm (H) Configurable up to 12× GN1/6 pans with lids GN1/6 Dimension: 176mm (W) × 162mm (D) × 150mm (H) |
| Exterior Construction | Stainless steel |
| Interior Construction | Stainless steel |
| Air Intake Position | Front |
| Ventilation Position | Right & Rear |
| Clearance Required | 50mm Right & 50mm Rear |
| Dimensions | |
| External | 1500mm (W) × 395mm (D) × 460mm (H) including glass display cover
1500mm (W) × 395mm (D) × 255mm (H) excluding glass display cover |
| Internal | 1145mm (W) × 310mm (D) × 150mm (H) |
| Packaged | 1565mm (W) × 475mm (D) × 430mm (H) |
Product Warranty
Brand new equipment from Wellkart includes a standard one year (parts & labour) warranty period.
Customers also have the option to purchase an additional year extended warranty (i.e. total two year parts and labour coverage) upon enquiry.
We pride ourselves on the high standard of servicing and support we can provide our customers over the lifetime of your commercial refrigeration equipment. We do this by:
- ensuring all equipment models have been quality control tested prior to sale;
- providing nationwide coverage for warranty claims;
- maintaining a comprehensive spare parts inventory for all our products;
- offering quick response in-house technical support; and
- connecting you with our approved panel of third-party refrigeration technicians located across Australia.
For more information, please see our Warranties & Repairs page for more details.
Please Contact Us if you have any questions or need further clarification regarding warranty coverage.
Shipping & Returns
Wellkart delivers throughout Australia via third-party courier companies, in addition to offering our in-house premium delivery service to our customers located in Sydney metropolitan areas.
Estimated delivery time frames after your order has been dispatched:
- 2-3 business days for Sydney, Melbourne and Brisbane metropolitan areas
- 3-5 business days for New South Wales
- 3-5 business days for Victoria
- 3-7 business days for Queensland
- 4-6 business days for South Australia
- 5-10 business days for Western Australia
Delivery times are estimates only and are subject to transport delays outside of our control. Please allow up to 10 business days for delivery after dispatch. Following dispatch of your order, you will be able to track your order via a tracking number provided in your dispatch confirmation email.
Please measure and check product and packaged dimensions before ordering to ensure there is sufficient clearance to fit through all doorways, corners and pathways into your premises.
For more information, please see our Delivery Information page for more details.









































